Kitab-ı Cihannüma Dublin’de

Kitab-ı Cihannüma Dublin’de Chester Beatty Kütüphanesi’nde sergiye konuldu

Osmanlı İmparatorluğu’nun basılan ilk kitaplarından olan Kitab-Cihannuma, Türk Kültür Vakfı’nın desteğiyle restore edildi.

Kitab-I Cihannuma, İrlanda’nın başkenti Dublin’deki Chester Beatty Kütüphanesi’nde bulunuyordu. Kütüphane eserin restorasyonu için, Amerika’da yaşayan Dr Yalçın Ayaslı ve Dr. Serpil Ayaslı tarafından kurulmuş olan Türk Kültür Vakfı’ndan destek aldı.Bir yıl süren restorasyon çalışmaları sonrasında kıymetli eser, Chester Beatty Kütüphanesinin müze bölümünde konservasyona tabi tutularak sergilenmeye başladı.

Osmanlı İmparatorluğu’nun en ünlü tarihçi ve coğrafya bilimcileri arasında yer alan Katip Çelebi tarafından yazılmış olan Cihannüma, 1732 yılında Osmanlı’nın ilk matbaasını kuran İbrahim Müteferrika tarafından sınırlı sayıda basılmıştı. Chester Beatty Kütüphanesi, elindeki kitabı, sınırlı sayıda basılan eserler arasında 13 astronomik ve 26 coğrafi haritası ile nadide tamam nüshalardan biri olduğu için koleksiyonuna almıştı.

Projenin tamamlanması ve eserin sergiye alınması için bir yıl süren çalışmaların sona ermesi sebebiyle bir açıklama yapan Chester Beatty Kütüphanesi Direktörü Fionnuala Croke, ”Turkish Cultural Foundation ile bu projede işbirliği yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Koleksiyonumuzdaki en eski ve etkileyici baskı eserler arasında yer alan kitabın TCF desteğiyle konservasyona tabi tutulması Cihannüma’yı sergilememize imkan sağladı. Bu eserin sergilenmesi Türk kültür mirasının İrlanda’da daha iyi anlaşılmasında ve değerinin bilinmesinde önemli bir rol oynayacaktır,” dedi.

Bu projenin sponsorluğunu üstlenen Turkish Cultural Foundation kurucusu ve başkanı Dr. Yalçın Ayaslı, da, konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: ”Kitabın konservasyonunu Vakfımızın, Türk kültür mirasını korumak ve dünyada tanıtmak misyonu çerçevesinde desteklemekten mutluluk duyduk. Avrupa’nın önde gelen müze ve kütüphaneleri arasında yer alan Chester Beatty’ye gelen ziyaretçiler kitabın sergilenebilecek duruma gelmesi sayesinde bu önemli eserle Osmanlı ve Türk sanat ve bilim dünyası hakkında bilgi alabileceklerdir. Bunun ötesinde, konservasyon projesi sayesinde araştırmacılar da, kitaba zarar vermeden, eseri inceleme imkanı bulacaklardır.”

Kütüphanenin restorasyon (konservasyon) çalışmasıyla yüzyıllar içinde eserin hasara uğrayan yaprakları özel işleme tabi tutuldu ve ardından tüm sayfalar yeniden tek tek dikilerek ciltlendi.

Kitab-ı Cihannüma Chester Beatty Kütüphanesi’nin müze kısmındaki Kitap Sanatları Galerisi’nde ziyarete sunuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.