AMERİKA’YI TEMELİNDEN SARSAN KİTAP

AMERİKA’YI TEMELİNDEN SARSAN KİTAP

Donald Trump’ın 20 Ocak 2017’de göreve başlamasıyla beraber ABD belki de Watergate’ten bu yana yaşanmış en büyük siyasi fırtınanın merkezine oturmuştu. Devir teslim günü yaklaşırken, gazeteci Michael Wolff, olayların zaman içindeki akışına mümkün olduğunca sadık kalarak bu hikâyeyi aktarmaya ve Trump Beyaz Sarayı’nda yaşananları en yakın şahitlerin gözünden anlatmaya karar verdi.

Kitap, en başta Trump yönetiminin ilk yüz gününü ele almak üzere planlanmıştı, çünkü bu süre geleneksel olarak başkanlık sürecinin en önemli göstergesi kabul ediliyordu. Ancak iki yüz günden daha uzun bir süre boyunca olaylar hiç durmaksızın devam etti ve emekli general John Kelly’nin temmuz sonunda özel kalem müdürü olarak atanmasına, üç hafta sonrasında da baş stratejist Stephen K. Bannon’ın gidişine kadar ilk perde bir türlü inmedi.

Kitapta anlatılan olaylar 18 ay boyunca Başkan’ın kendisiyle, yönetiminin en üst düzey yetkilileriyle ve onların konuştuğu kişilerle yapılmış birebir görüşmelere dayanıyor. Michael Wolff 2016 Mayıs’ında Trump’ın Beverly Hills’teki evinde ilk röportajı yaptığında, ne bu kitabı yazacağından ne de Trump’ın bir gün Beyaz Saray’da olacağından haberdardı. Trump Beyaz Saray’da görevi devraldıktan hemen sonra Michael Wolff Batı Kanadı’ndaki koltuklardan birine neredeyse kalkmamak üzere yerleşti. Beyaz Saray’da iktidar savaşlarına yakından tanık oldu ve ortaya Ateş ve Öfke çıktı.

Yazar şöyle diyor: “Bu kitabın her cümlesinde yankılanan bir ses de Başkan’ın kendi sesidir. Kamuoyunda ve kişisel ortamlarda sürekli duyulan, başkaları tarafından her gün paylaşılan, hatta söylenmesi ile yayılması bir olan, Başkan’ın kendi, bitmeyen, tükenmeyen, kontrol edilemeyen sesi…”

Amerika’nın tarihteki pek çok başkan, dünyayı birbirine kattı. Donald Trump işe kendi ülkesinden başladı. Ateş ve Öfke, Beyaz Saray’ın alışılmadık ev sahibinin gerçekçi bir portresi.

Michael Wolff Kimdir?

Ödüllü gazeteci Michael Wolff, Vanity Fair, New York, The Hollywood Reporter, British GQ, USA Today ve The Guardian’da yazıyor. Medya devi Rupert Murdoch’ın biyografisi Haberlerin Efendisi’nin de aralarında olduğu altı kitap kaleme alan Wolff, Manhattan’da ailesiyle yaşıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.