3 Başbakan

Yazarı Özdemir KALPAKÇIOĞLU. Kapak tertibi Ozan Sağdıç tarafından yapılan kitap 1968 Ocak ayında Ankara’da Nüve Matbaasında dizilmiş ve basılmış.

Kitap İsmet İnönü, Celal Bayar ve Süleyman Demirel dönemlerini detayları ile anlatıyor. Celal Bayar’ın Kayseri Cezaevinden tahliyesi ile başlayan kitap Demirel’in Başbakanlığı ile son buluyor. Adalet Partisinin kuruluş aşamalarını detaylı olarak anlatan yazar o günün siyasi entrikalarını bir bir sıralıyor.

Kitabın 61. sayfasında A.P Merkez YönetimKurulu Üyesi Gökhan Evliyaoğlu’nun dilinden aktarılan “Orduya kur yapmak tehlikeli bir oyundur. Biz, birbirimize dost kalmaya mecburuz.” sözleri adeta bu günlere ışık tutuyor. 62. sayfada da Evliyaoğlu”CHP ne zaman iktidara gelmişse, daima çoğunluğun muhalefeti ile karşılaşmıştır. CHP Hayatı boyunca ebedi muhalefet partisi olmaktan kurtulamayacaktır” demektedir. Ne kadar haklıymış…

Kitapta A.P Kongreleri delegelerin konuşmalarına kadar aktarılırken, Demirel’in o dönemki konuşmaları tek tek verilmiş. Ve inanın bana bu gün o konuşmaları yapan bir siyasi parti lideri çıksa halkın büyük çoğunluğu gider oy verir. Demirel’in defalarca nasıl seçildiğini bu kitabı okuyunca anladım.

Tevfik YAZICILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.