Togo – Film Tavsiyesi

Togo – Film Tavsiyesi

Muhteşem bir Disney filmi. Başrolünü bir köpeğin oynadığı müthiş bir film. Yanlış anlamadınız başrolde bir köpek var. Her ne kadar Willem Dafoe başrol oyuncusu gibi görünse de asıl başrol tek kelimeyle Togo’da.

Gerçek bir hikayeden alıntılanan film Alaska’nın muhteşem manzarasında yanınızda mendilinizle izleyebileceğiniz doygu dolu sahnelerle süslenmiş.

Filmi izlerken köpek sevgisinin insanı nasıl beslediğini ve hayatınızda birgün olsun köpekle geçirmemiş olmanın ne büyük bir eksiklik olduğunu hissediyorsunuz.

Togo’yu izlerken adeta başrol oyuncusu olan bu sevimli kızak köpeğinin oyunculuktaki başarısının sebebini filmde gerçek hayattaki Leonhard Seppala canlandıran usta aktör Willem Dafoe’nun dilinden dökülen ” Hep kızak için yaşadığını sandım. Başından beri benim için yaşıyordu.” sözleriyle anlıyorsunuz.

Bir köpek bir filmi alıp zirveye taşır mı? Ölümcül bir salgında çocukları kurtaracak olan serumu, 600 mil ötedeki kasabadan getirmek için -70 dereceye varan soğukta yola çıkan Togo, kızak köpeği arkadaşları ve Seppala’nın büyük bir yaşam mücadelesini izleyin de görün.

Hadi sözü Seppala’nın kızak köpeklerini yola çıkarken haykırdığı şiirle noktalayalım.

“Ne oldu köpeklerim, buzdan korkar mı olduk?
Midesi bu dövüşü kaldırmayan aramızdan ayrılsın!
Ona gidiş belgesi verilecek, geçiş belgesi çıkarılacak!
O köpeğin yanında ölmeyeceğiz!
Yaşlı köpekler unutur ama o hatırlayacak bugünkü cesaretini…
Yaptığı kahramanlıkları…
Ardından, artık ailesinden biri gibi gördüğü bizlerin adlarını, şoför Seppala’yı, Fritz ve Sally’i, Molly ve Red’i, Togo’yu, en öndeki muhteşem Togo’yu taşan su kaselerinin yanında dünkü gibi hatırlayacaktır.
Ve şimdi Nome’da yataklarında olan köpekler burada olmadıkları için kendilerini lanetleyecekler.
Biz, birkaçımız…
Biz, mutlu birkaç canlı…
Biz, şampiyonlar takımıyız.
Şimdi, koşun köpeklerim!
Koşun!”

Aferin çocuklar Aferin

Tevfik YAZICILAR

19 Temmuz 2020

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.