Tekstilde Olumsuz Gelişmeler

Tekstilde Olumsuz Gelişmeler

Hafta tekstilde olumsuz haberler ile geçti diyebiliriz. Televizyon ekranlarına yansıyan ve ana haberlerde tekstilin durumunu gözler önüne seren, Kula Mensucatın sahibi Erol EYİLİK’in iflası sonrası İzmir’de bir tekel büfesinde çalıştığı gösteren görüntüler tekstilde yıkımı bir kez daha tescillemiş oldu. Bir dönemin en büyük tekstilcisi bugün bir tekel büfesi işletiyor.

Hafta başında Avrupa’dan yansıyan olumsuz haberler sektörde haftanın olumsuzluğunun başlangıcı oldu. İngiltere tekstil piyasası son altı ayda 40 tekstil firmasının kapandığını açıkladı. Bu rakam geçen yılın tamamında kapanan 33 firma karşısında korkunç bir büyüklüğe sahip. Ardından yurt içinden gelen Denizlide bulunan Uslu Grubuna bağlı TÜMTEKS in kapatılmasıyla işten çıkarılan 141 tekstil işçisinin haberi.

İplik sektöründe sular durulmak bilmiyor. Hindistan ve Çin’den gelen ucuz iplik her gün ülkemizde iplik sektörünün yok oluşunu hızlandırıyor. En son geçtiğimiz hafta içinde Menderes Tekstil iplik üretimini Mısır’a taşıdığını açıkladı. Ülkemizde yaşanan düşük kur-faiz çıkmazına iş gücünün de pahalılığı eklenince 15 Milyon dolarlık yatırımını Mısır’a kaydıran Menderes Tekstil Türkiye deki iş gücü maliyetinin altıda biri oranında bir maliyetle Mısır’da iş yapmayı planlıyor. Sanko Tekstil’in iplik fabrikasının % 80 ‘ini kapattığı Sönmez Holding’in iplik sektöründen çıktığı ve birer birer ülkeden ayrılan iplik firmalarının haberlerinin yer aldığı haftada mevcut 350 fabrikanın 184 ü kapanmış yada işlerine son vermiş durumda atıl olarak beklemektedir. Kahramanmaraş kapanan 58 iplik firması ile en büyük darbeyi almış durumda.

Son hafta birbiri ardına kapanan firmalar kadar işçi cephesinde de hareketli geçti. Türkiye Tekstil İşverenleri Sendikası toplu iş sözleşmelerinde uzlaşma sağlayamadığı gerekçesi ile grev sürecine girdi. Sendika 54 iş yerinde 20.000 çalışan ile grev hazırlıklarına başladı. Bu hafta netleşecek olan grevde dikkatimi çeken 10 Eylül’de greve gidecek olan Altınyıldız, Bahariye, Narin ve Vakko çalışanları oldu. Olası bir grev durumunda kumaş sektörü de epey yara alabilecek gibi gözüküyor.

Kapanan iş yerleri,grev hazırlığındaki işçiler ve Türkiye İthalatçılar Merkezinde soğuk duş etkisi ile karşılaşan Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer ÇAĞLAYAN. Güneşlide TİM de bir araya gelen tekstil ve konfeksiyoncular misafir ettikleri Bakan ÇAĞLAYAN’a fabrikalarının anahtarlarını hediye ederek en büyük uyarılarını gerçekleştirdiler. Sektörün tüm Birlik ve Dernek başkanlarının hazır bulunduğu ve Sayın Bakana artık bıçak kemiğe dayandı mesajını verdikleri toplantıda vakit geçmeden eyleme geçilmesi istenildi. Konuyu net ifade eden TOBB Konf. ve Hazır Giyim Meclis Başkanı Umut Oran :”Türk sanayicisi, ihracatçısı olarak, 2007 yılında kurulan 60. hükümetin, Türk sanayisinin son 5 yılda yaşadığı kayıpları telafi edecek rekabet gücünü artıracak bir politika izlemesini umut ettik. Ancak astronomik enerji zamları ile sanayici bu umutlarını tüketti. Bakan sorunları zaten biliyor. Söylemden eyleme geçilmesini istedik.” Sözleri ile yaşadıkları hayal kırıklığını ve acil çözüm beklentilerini dile getirdi.

Haftanın basında en çok yer bulan diğer konusu ise Sabancı Holding’in BOSSA’nın %50,12 sini Akardan San. Tic AŞ ye satması oldu. Hacı Ömer Sabancı’nın kurduğu ilk şirket olan Bossa’nın satılmasıyla Sabancı Holding tekstil sektöründen elini çekmiş oldu. Türkiye’nin en büyük entegre tekstil kuruluşu olan Bossa’nın da satışıyla Sabancı Holding odaklanacağı beş sektör arasında tekstilin olmadığını deklare etmiş oldu

İzmir bu günlerde tekstilde bir değişim yaşıyor. Ege Giyim Sanayicileri Derneği ile Sarp Jeans’ın işbirliği ile İzmir Organik Tekstil ile tanışıyor. Ürünleri ipliğinden düğmesine, fermuarından perçinine organik olarak üretmeyi hedefleyen İzmir tekstili bu başlangıç ile İzmir’deki yan sanayinin de organik tekstile geçişini hızlandırmaya çalışacak. 148 üyesini fason üretimden organik üretime taşımaya çalışan EGSD İzmir’i organik tekstilin başkenti yapmayı hedefliyor.

Hazır Giyimde bir sürprizi de DESA yaptı. Yıllardır deri sektöründe faaliyet gösteren firma 10 mağazasında hazır giyime yer verdi. Dünya modasına farklılık katmak sloganı ile yola çıkan Desa İtalyan tasarımcı Fred Tutino ile çalışıyor. Bunun yanında Sonbahar Kış sezonuna iddaalı giren iki firma dikkatlerini üzerine çekti. YKM sezon çekimlerini tamamı aynalarla kaplı bir mekanda gerçekleştirirken Tekbir Giyim katalog çekimi için Çırağan Sarayını tercih etti. Sıcak havaların soğuk kış günlerine dönmeye hazırlandığı bu günlerde firmalar kış katalog hazırlıklarını ve koleksiyonlarını tamamlamak üzere. Dünya Sonbahar Kış koleksiyonlarının, m doğal dengenin bozulmasına ve savaşlara tepki olarak koruyucu formda , giyildiğinde içindekini saracak, yeşil ve yeşilin tonlarının ağır bastığı modeller olacağını dile getiren Dünya Moda Konseyi üyesi ve Tekbir Giyim’in tasarımcısı Heidi Back’in koleksiyonlarına Tekbir Giyim’in sonbahar kış katalogunda ünlü mankenler Darya Kharina, Tetyana Chernetsova, Lidiana Gabriela Moldovan ve Camila Schurt sergiliyorlar. Erkek giyim Kış sezon hazırlıklarını ise Süvari Giyim Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet COŞKUN “sıcak bir kış geçeceğini düşünüyoruz. O nedenle kumaşlarımız ince siyah, lacivert, füme renkler bu sezonda önde görünüyorlar” diyerek özetliyor.

Son olarak basına yansıyan ve tekstil sektörünün gülen yüzü olan iki röportaj hakkında kısa bilgileri paylaşmak istiyorum.

Vatan gazetesinde yer alan röportaj ile İPEKYOL’un sahibi Yalçın AYAYDIN İtalyan tekstil devi Miroglio ile % 50 lik birleşmelerini zevkle okudum. 25 i yurt dışında 100 e yakın şubesi olan İpekyol’un mağaza sayılarını dört yılda 200’e çıkarmayı hedefleyen AYAYDIN yıl sonuna kadar 10 şube daha açmayı planlıyor. Promosyon düzenlemesini dört gözle bekleyen AVM’lerin tehlikeli çoğalışına dikkat çeken Ayaydın tekstilin gülen yüzü olmaya devam ediyor.

Diğer yanda ise Milliyet gazetesindeki röportajı ile Kığılı markasını lider konuma taşıyan Abdullah KİĞILI. 1994 de başladığı mağazacılık çalışmalarında bugün 140 şubeye ulaşan ama hedefine 250 şube açmayı koyan Kiğılı 10 yeni şube ile bu seneyi 150 mağaza ile kapamayı planlıyor. Gebze OSB ye 10 milyon dolarlık yatırım yaparak lojistik üssünü buraya taşıyan Kiğılı ayda 1 milyondan fazla kişinin ziyaret ettiği Kozyatağı Carrefour sa mağazasının bir numaralı mağazaları olduğunu dile getiriyor.

Tevfik YAZICILAR

01-09/ Ağustos /2008

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.