Sürmeli Mendebur

Sürmeli Mendebur

Sürmeli Mendebur

Dedi: Senin işittiğin tesbihlerin sırrı sabretmektir. Sen de başına gelen musibetlere, belâlara sabret ki, en doğru dürüst tesbih budur.

Dedim: Hiçbir tesbih sabır derecesine varmamıştır. Sabret ki, sabır, ferahlığın neşenin anahtarıdır.

Dedi: bak negüzel demiş “Sabır sırat köprüsüne benzer; cennetse öbür taraftadır. Her güzelin yanında çirkin bir lala vardır. Laladan kaçarsan güzeli de göremezsin. Çünkü lala güzelden hiç ayrılmaz.” lala ne biliyomusun ?

Dedim: Bakıcı

Dedi: Ne yazıyon hala bitmedi

Dedim: Tesbihler de hikaye. En uzun dayanan tesbih ipinin kalitesiyle ölçülür. Çekersin çekersin ve dağılır. Önemli olan tesbihi değil sabrı bilmektir. Sabrın musubetleri de belaları da başkadır. Onlar sabra ne fazlalık katar nede yoklukları önem taşır. Her dem yeniden sabır diyebilen diller nasip demeyi de bilirler. Aslolan nasiptirde bilmeyenler dillerine sabrı dolarlar. Hey hattt ne güzel bir tesbihdir oysa ki ya nasip..

Çirkinden kaçmaya kalkan şaşkın güzeli görmez demiş gözleri sürmeli bir mendebur. Halbuki bilmeliydi aslında göz güzeli aramaz, çirkinden kaçmaz. Gözün mührü kalbin sukunetinde mühürlüdür aslında. Kalp attıkça göz görür güzelide çirkini de. Çirkini çirkin yapan kalbin sesi ise ya nasip der duru dil perçemini pelesenk edip dili durununa. Hey lala sen mi çirkinsin yoksa gözlerim mi kirli. Lütfen söyleme Ya nasip sözünü. Söyleme ki dilimden düşürdüğüm, gözümden sildiğim, kalbimde duyumsamadığım o sihirli cümle kucağımda sessiz bir ölümün hırkasını giymesinn sırtına. Sus lala söyleme…

Dedi: Biyerdenmi bu

Dedim: Biryerlerden

Dedi: Nerlerden bende okuyum

Dedim: albay’ın düş bahçesinden…

20-03-2011
Tevfik YAZICILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.