Sosyal Medya Manyağı oluyoruz

Sosyal Medya Manyağı Oluyoruz

Şaka değil sosyal medya manyağı oluyoruz. Cep telefonlarının yaygınlaşmasıyla elimizden düşürmediğimiz telefonlarla sosyal medyada geçirdiğimiz vakit öyle bir hal aldı ki artık çevremizde olanlardan bihaber yaşamaya başladık.

Ajans Press’in, We Are Social verilerinden elde ettiği bilgilere göre, Türkiye’nin sosyal medyada harcadığı günlük süre 2 saat 46 dakika olarak kayıtlara geçmiş. Bu arada biz bu kadar zamanımızı sosyal medyaya ayırırken Japonların sadece 36 dakikalarını sosyal medyaya ayırdıklarını gördüğümde neden teknolojide Japonların herkezden daha önde olduğunu bir kere daha anladım. Bizi geçen yok mu derseniz 3 saat 31 dakika ile de Kolombiya, 4 saat 12 dakika ile Filipinler bizi geçmiş elbette, ama onlarında teknolojide esamesinin okunmadığını söylememe gerek yok herhalde.

Etrafındaki güzelliklerinden habersiz telefona gömülmüş sosyal medyada dünyaya açılan bizler sosyal medya ile provokasyona ne kadar açık olduğumuzun bile farkında değiliz. Öyle ki; Facebook, Twitter, İnstagram falan felan dolaşırken binlerce sahte, yalan veya kasıtlı haber ile manüpile eden beynimizle bağımsız düşündüğümüzü zannediyoruz. Ajans Pres bile basın bülteninde, sosyal medya üzerinden yayılan başlıkların gündem belirlemede çok etkin olduğu tespit ederken biz hala oluşturulan sanal gündemleri takip etmekle meşgulüz maalesef.

Sosyal medyayı kullanmayı öğrenemezsek sosyal medyanın bizi kullanacağını unutmamak gerek…

Tevfik YAZICILAR

09 Ocak 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.