Sanal Olduk Sanalll

Sanal Olduk Sanalll

Ne acayip bir yer bu sanal dünya. İnsanoğlu bir iki tıkla herşeye yakın ama bir o kadar da uzak oluyor.

Bir fotoğraf görüyorsun sanalda sana kare kare görmediklerini anlatıyor sanıyorsun. O kadar çok bilgi barındırıyor ki o fotoğraf gördüklerine şaşıyorsun.

Bir fotoğraf paylaşıyorsun mesela. Fotoğrafta sadece su ve ağaçlar var. O fotoğrafa sanaldan bakanlar doğanın güzelliğini görüyor. Ama o fotoğrafın çekildiği gün orada olanları sadece gerçek hayatı yaşayanlar biliyor. Sanalın barındırdığı bilgi her zaman gerçeğe yeniliyor aslında.

Sanalda bir fotoğrafta aslında mesajını ilgilisine veriyorsun diğerleri mesajı değil de fotoğrafı görüyor.

Sanal dünya o kadar garip bir yer aslında.

Bizler sanalın çukuruna bu kadar düşmeden önce etrafımızdakilerin her derdini bilir her daim yanında olurduk Ama bugün yanı başındakilerin başına gelenleri bile hep buralardan öğreniyoruz. Mutlu mu? Eğleniyor mu? Hasta mı? Öldü mü? sor sorabildiğin kadar. hepsinin cevabı sanalın soğukluğunda artık. tık tık tıkk geçmiş olsun. tık tık tık allah rahmet eylesin. tık yık tıkk hayırlı olsun. tık tık tık üç beş tuşla geçiştirilen hayatlar.

Sanal olduk sanallll.

Ama şurası kesin ki sanal dünyanın gerçek hayatta yeri yok. Sanal olan sanal kalıyor. Gerçek hayat ise sanalın fotoğraf karelerine düşenden çok daha başka.

Allah sanalın soğukluğundan hepimizi korusun.

 

Tevfik YAZICILAR

10 Nisan 2021

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.