Milli Bir Sanayi Hamlesi Ne Zaman Başlayacak?

Milli Bir Sanayi Hamlesi Ne Zaman Başlayacak?

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği MÜSİAD’ın açıkladığı 1. çeyrek büyüme rakamları ile ilgili değerlendirmeyi okuyorum. Hani şu TÜSİAD’ın karşısına dikilen, bugün hükümete yakın iş adamları olarak bilinen, bir zamanlar Milli Görüşcü olan derneğin raporunu.

Öyle iç acıtan kelimeler var ki. Tabii içi acımayı bilene. Gerçi “Ekonomide istikrar sürüyor” diyerek başlamışlar rapora. Birkaç kelime sonrasında “%5’lik büyüme oranı elbette piyasa beklentilerinin oldukça üzerinde.” diyerek övgülerini de düzmüşler. Hayret ki ne hayret piyasalar % 5 lik bir büyümeyi bile beklemiyormuş dediklerine göre..

Asıl bunlardan sonra söylediklerini çok önemli buldum ben. Ne diyor raporda biliyor musunuz? Bakın okuyun hadi şu satırları .

“Bu dönemde yıllık bazda %2,2 ile ılımlı bir artış arz eden toplam yatırımların büyümeye katkısı maalesef sınırlı oldu. Burada bilhassa dikkat çekilmesi gereken nokta, inşaat yatırımlarının %10 oranında artış kaydetmesine karşın makine ve teçhizat yatırımlarında gözlenen %10,1’lik gerilemedir. Önümüzdeki çeyreklerde sanayi sektörüne yönelik yatırımların inşaat sektöründeki artışlara yetişebilmesi için, ulusal imkanlarımızla milli bir sanayileşme hareketi başlatmak ve yatırım endeksli büyümeyi hedeflemek zorundayız.”

vayy  arkadaşş hani bu milli üretim diye atılan çığlıklara ne oldu. Meğerse bize herşey milli oluyor diye anlatılırken ülkede makine ve teçhizat yatırımlarında  %10,1’lik gerileme olmuş. Hani bize yatırım arttı diye söyledikleri hikaye meğerse betonlaşmanın inşaatların artışıymış. hepten kandırılmışız anlayacağınız.

Ama MÜSİAD güzel bir öneriyle tamamlamış bu satırı değil mi; “Milli bir sanayileşme hareketi başlatmak ve yatırım endeksli büyümeyi hedeflemek zorundayız.” Sahi biz yıllarca ne yapıyorduk ki ? Sahi milli bir hamle yapmayı hedefleyen var mı ki ?

Tevfik YAZICILAR

13-Haziran-2017

 

Merak edenlere okuduğum açıklamanın linki burda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.