Krizin Etkisinde Tekstil Sektörü

Krizin Etkisinde Tekstil Sektörü

Dünya piyasalarında kriz sözcüğü ile başlayan gelişmeler Türk tekstilini de sarsmaya başladı. Gelişen global kriz her sektörde olduğu gibi tekstilde de öldürücü darbeyi vurdu. Ağustos ayı ihracatlarında sinyal veren kriz ABD ye yapılan ihracatın %44 azalması, İngiltere’ye yapılan ihracatın ise %26 azalması ile kendini göstermişti.

Son yıllarda yaşanan düşük dolar kuru politikası nedeniyle rekabetten uzaklaşmakta ve dünya pazarını daha çok Mısır’a kaptırmakla yüzleşmektedir. Türk tekstil firmalarının dahi birçoğu Mısır’a taşınmış durumda. Düşük işçilik, ücretsiz arsa ve düşük vergi ile desteklenen Mısır Tekstili kaybettiğimiz ABD ve İngiltere pazarını doldurmaya başlamış durumda.

Türkiye’de hayata sokulan indirim kampanyaları tekstil sektörünü canlandırmaya yetmemektedir. Yazlık ürünlerde % 70 i aşan indirimler şaşırtıcı bir şekilde henüz yeni açılan kış sezonunu da etkilemeye başladı. Kış sezonu ürünlerinde % 20’lere varan indirimler sektörü zora sokacağa benziyor.

Bunun yanında elbette krizleri fırsata dönüştürenler kazançlı çıkacaklardır. Nitekim şuan ABD ve İngiltere şirket satın almak isteyenler için tam bir fırsat alanı. Sarsılan ekonomilerinde her gün iflasların yaşandığı bu ülkelerden özellikle İngiltere de her gün bir yeni tekstil firması iflas edenler arasına ekleniyor. Bu da krizi fırsata dönüştürmek isteyenler için önemli bir açılım. Örneğin gençler için üretim yapan ünlü marka Miss Sixty iflasın eşiğinde ve 10 ay önce bir başka İngiliz markası Select’i satın alan Cafer Mahiroğlu bu günlerde markayı satın almayı planlıyor. Türk firmaları bu açığı iyi değerlendirmeli ve böyle dev markaları ucuza kapatmalıdır.

Geçtiğimiz haftalarda bir başka açığı değerlendiren ve fırsatını ortaya çıkaran firma da DeFacto oldu. Güzel bir reklam çalışması ile gündeme damgasını vuran DeFacto “Jean Amerikanın şalvarıdır” diyerek tüm reklam mercilerinde kendini gösterdi. Denim üretiminde dünyada üçüncü olan ülkemizde kotu reddeden bir reklam elbette bazı kesimleri kızdırmış oldu ancak firma için çok büyük bir tanıtım gerçekleşmiş oldu. Altyapını da tam hazırladıkları bu konseptte önce terletmeme özelliği olan kumaşlar dokutturan DeFacto ardından da ütü gerektirmeyen kıyafetler ürettikten sonra sloganları ile birlikte Türkiye bir Akdeniz ülkesidir ve biz Akdenizliyiz diyerek Akdeniz’in iklim şartlarına uygun kıyafetlere yönelmeyi hedef gösterdi.

Krizleri değerlendiren bir diğer firma ise gençlere yönelen Tekbir Giyim oldu. 2009 Kış koleksiyonunda hedef kitlesini geliştirerek genç tesettürlülere birbirinden şık, spor ve günlük yaşamda rahatça kullanabilecekleri ürünler sunan Tekbir Giyim modaya uygun çok kalın olmayan kış koleksiyonu ile son zamanlara gençlerin tercihi twill ipekten eşarpları kombinasyonlayarak gençlerin tesettüre yönelmesini hızlandırdı.

Bu gelişmelerin yanı sıra Paris’te gerçekleşen Moda haftasında Londra’da yaşayan Kıbrıslı Türk modacı Hüseyin Çağlayan ilkbahar yaz tasarımlarını sergilerken Stockholm Üniversitesi de “Avrupa’da İslam modası” adlı bir defile düzenledi. İsveçli ve Arap mankenlerin sunduğu defile alanı saatler önce tıka basa dolduruldu. İsveç’in genç modacılarından İman Aldebebe ve Karolina Brock defile sonrasında birçok teklifler alırken Türkiye’den gelebilecek bir teklifi kabul edebileceklerini belirttiler.

Paris moda haftasında 2009 un yaz modasına pembe renk damgasını vurdu. Cristian Dior defilesi ile John Galliano’nun şovuna dönüşen açılış merasiminde 100’e yakın tasarımcının koleksiyonları sergilendi. Her yerin toz pembe ve pastel tonlarla kaplandığı şovda 2009’un yaz modasının ipuçları kibar danteller, uçuşan etekler, rahat ama salaş ve bir o kadar da şık kıyafetler olarak verildi.

Bunun yanında ise Kış modasında ekosenin yeniden dönüşü gündem oluşturmakta. Ekose yaniden altın çağını yaşayacak gibi görünüyor. Üstelik sadece kıyafetlerde değil, tepeden tırnağa elbise, etek, ceket, çanta, ayakkabı, aksesuar… kısacası bu kış her yerde ekose var. Ayrıca alışılmış siyah beyazın yanında turuncu, mavi, yeşil, mor ekoselerde modaya hakim olacak.

Not: İstanbul Sanayi Odası Başkanlığına aday olmaya karar veren Türkiye Odalar ve borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimci Kurulu Başkanı, Hey Tekstil‘in sahibi Aynur Bektaş a başarılar dilerim.

Tevfik YAZICILAR

06- Ekim-2008

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.