Jackfruit Meyvesini Duydunuz mu?

Jackfruit Meyvesini Duydunuz mu?

Bende hiç duymamıştım. Taa ki gecen akşam Türkiye’nin  Malezya Büyükelçisi Dato Abdul Razak Abdul Vahab’ın katıldığı Malezya meyveleri tanıtım toplantısına katılana kadar.

Şu kadarını söyleyeyim müthiş bir meyva. Ananas ve muz karışımı tadı çok hoş bir tad bırakıyor ağızda. Her hangi bir yerde görürseniz mutlaka tadın derim. Anladığım kadarıyla yakın zamanda büyük süpermarketlerde satışı yapılacak.

Jackfruit adlı meyve dünyanın en büyük meyvesi olarak biliniyormuş ve yaklaşık 1 metre uzunluğa, 50 cm çapa ve 40 kilo ağırlığa ulaşabiliyormuş. Malezya’da olup yetiştiği tarladan toplayıp doyasıya yemeyi isterdim.

Basın toplantısında Malezya Büyükelçisi Dato Abdul Razak Abdul Vahab, Dubai Malezya Başkonsolosluğu’ndan Tarım Bölümü Konsolosu Shahid Abu Bakar sözlerine “Selamunaleyküm, Bismillahirrahmanirrahim” cümleleri ile başladığında salondaki giyinmeyi unutmuş insanların başlarına öne eğişi, bizlerin ise yürekten bir Aleykümselam ile cevap verişimizde seyre değerdi doğrusu. Düşünsenize adam dünyanın bir ucundan gelmiş, Müslüman bir ülkede konuşma yapacak, karşısındakilerin görünüşleri bambaşka ama hiç çekinmeden selam verip bastıra bastıra besmele çekerek konuşmaya başlıyorlar. Muhteşemler doğrusu.

Verita markası tarafından getirilen Jackfruit’e dönecek olursam, bu meyve ortalama 20 kilo ağırlığına rağmen ağaçta yetişiyormuş ve ’meyvelerin şahı’ olarak da adlandırılmaktaymış. Basın toplantısında bizlere bilgi veren Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli’nin dediklerine göre, “En önemli özelliklerinden biri çok yüksek lifli. Yüksek lifli olduğu için de tokluk hissi çok çabuk veriyor. Aslında tatlı bir meyve; fakat yüksek lifli olduğu için bağırsakları çalıştırıyor ve çok detoksike ediyor vücudu temizliyor o yüzden de kilo vermeye de yardımcı. Kanseri engelleyici etkisi var çünkü çok yüksek C vitamini var. C vitamini nedeniyle antioksidan desteği ve serbest radikallere karşı geliyor. Ciddi anlamda koruyucu etki var LDL’yi kötü huylu kolesterolü düşürüyor. Tansiyonu düzenliyor. Bir de özellikle tiroid için içinde barındırdığı bakır nedeniyle tiroidi de düzenleyici etkiye sahip. Cilt için çok yararlı bir şeyi var. İçindeki tohumunu 6 gün suyun içinde bekletip o sıvıyı cildinize sürdüğünüzde ve bunu rutin olarak yaptığınızda pırıl pırıl parlayan da bir cildiniz oluyor. Yani şöyle bir meyve; bu kadar büyük bir meyve ama her şeyinden faydalanabiliniyor rahatlıkla” gibi büssürü faydası varmış.

Son olarak toplantıda ikram edilen kırmızı bir meyve olan“Pitahaya” , yıldız şeklinde olan erik tadına yakın  “Karambola” meyvesi  ve kalın kabuğunu kesince  içinden bambaşka bir tad çıkan “Mangosten” meyvesini nerde görürseniz hemen tadın. Çok farklı bir deneyim olacaktır…

Tevfik YAZICILAR

11 Eylül 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.