İşgalci İsrail, Şeyh Raid Salah’ın Zorunlu İkametini Uzattı

İşgalci İsrail, Şeyh Raid Salah’ın Zorunlu İkametini Uzattı

İşgalci İsrail Yüksek Mahkemesi, 1948 Filistin İslami Hareketi lideri Şeyh Raid Salah hakkındaki “elektronik bileklik” takma kararını 3 ay uzattı.

Duruşmada Şeyh Salah ile dosyasına ilişkin tanıkların dinlendiğini belirten avukat Halid Zabarka, Şeyh Salah’ın kontrol altında tutulmasına hiçbir gerekçesinin olmadığını vurguladı.

Söz konusu kararın tamamen siyasi olduğuna dikkati çeken Şeyh Salah’ın avukatlarından Zabarka, Şeyh Salah’ın önder ve öncü kişiliğinin İşgalci İsrail açısından “risk” olarak algılandığını aktardı.

İşgalci İsrail Yüksek Mahkemesi, 14 Şubat’ta da Şeyh Salah’ın ülkenin kuzeyindeki Kefr Kanna bölgesindeki zorunlu ikamet süresini 3 ay uzatmıştı.

Avukatı Zabarka mahkemenin müvekkili hakkındaki ev hapsini uzatma kararının, Şeyh Salah’ın koluna elektronik bileklik takılmasının yanı sıra misafir ağırlama, hutbe verme, sosyal paylaşım sitelerini kullanma ve basına açıklama yapmasının yasaklanmasını da içerdiğini söylemişti. Salah’ın zorunlu ikamet süresi mayıs ayında dolarken mahkeme, elektronik bileklik takma zorunluluğu ve basına açıklama yapmasının yasaklanması gibi kısıtlamaların devam etmesine karar vermişti.

1948 Filistin İslami Hareketi lideri Şeyh Salah, 9 aylık tutukluluğunun ardından 17 Ocak 2016’da aralarında Kudüs ve Mescid-i Aksa’ya girme ve seyahat yasağı da olmak üzere birtakım kısıtlamalarla serbest bırakılmıştı. Ancak Şeyh Salah, İşgalci İsrail polisinin 15 Ağustos 2017’de Ummul Fehm’deki evine düzenlediği baskınla yeniden gözaltına alınmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.