“İRAN: Yakındaki Uzak” Fotoğraf Sergisi

“İRAN: Yakındaki Uzak” Fotoğraf Sergisi

Mimar ve Mühendisler Grubu Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Osman ARI’nın “İRAN: Yakındaki Uzak” isimli fotoğraf sergisinin açılışına katıldım..

Bu arada İran’ın sahte İsrail düşmanlığı bende hep kuşku uyandırsa da çok merak ettiğim bir ülkedir. Bu sergide iki ilginç kule hakkında bilgi edindim.

 

Birincisi gördüğünüz bu kuleler bir havalandırma sistemiymiş. Doğal klima yani. Kuleye her yönden çarpan hava kulenin içine giriyor ve yer altında bulunan suya çarpıp havalandırma boruları ile odalara doğal bir serpinti veriyormuş. Muazzam yani.

İkincisi ise şu gördüğünüz tepelik. Ne kadar masum duruyor değil mi. Sessizlik Kulesi deniyormuş. Mecusiler ölülerini şehrin dışında bulunan bu tepelere getiriyor ve tepede bulunan bu yuvarlak kulenin içine atıyorlarmış. Aile cesedi açıkta öylece bırakıp dönerken tepede bulunan görevliler yırtıcı kuşların cesedin sol gözünden mi yoksa sağ gözünden mi yemeye başladığını takip ediyormuş. Sağdan başladıysa mutlu haber aileye ulaştırılıyormuş. Cesedi gömmek veya yakmak yerine hayvanlara terk ediyorlarmış. Bu gelenek yakın zamamda yasaklanmış. Sessizlik Kulesi işte…

Bu arada sergi 28 Aralık 2018 tarihine kadar Eminönü Hünkâr Kasrında ziyaretçilere açık olacak.

Tevfik YAZICILAR

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.