Hayaller, Gerçeğe Dönüşür mü?

Konuşan duvarlar, kendi giden arabalar, tüm dilleri çeviren lensler, evde gerçekleştirilen hayaller… Önümüzdeki 20 yılda dünyayı bekleyen şaşırtıcı gelecek senaryoları…
Ünlü fizikçi Michio Kaku, Dubai’de gerçekleştirilen World Government Summit‘te  önümüzdeki 20 yıl içinde hayatımızın nasıl ilginç bir hal alacağını anlatan bir konuşma yaptı.

Her geçen gün yapay zeka, uzay yolculuğu ve hayatın yapı taşı olan DNA’lar hakkında devrim niteliğinde bilgiler elde edildiğini belirten Kaku, bu gelişmeleri ilham kaynağı olarak görmesine rağmen, bilim ve teknolojinin hızla ilerlediği bir dünyada biraz tedirgin olduğunu ifade etti. İşin aslı Kaku’ya göre, önümüzdeki yirmi yılda işler garipleşecek.

Kaku konuşmasında, yarının dünyasında proteinlerimizi okuyan tuvaletlerden, bizimle konuşan duvarlara kadar,  şaşırtıcı derecede ilginç bir gelecek olacağını belirtti

Kaku, yıllar geçtikçe dilimizin evrileceğini ve teknolojideki gelişmelere ayak uyduracağını belirterek başladığı konuşmasında örnek olarak  “Bilgisayar” kelimesinin dilimizden çıkacağımızı ifade etti. Ünlü fizikçiye göre, gelecekte bedenimizden sokaklarımıza her şey bilgisayarı içereceğinden “bilgisayar” terimine gereksinim duymaz hale geleceğiz.

3 boyutlu yazıcıların hayatımızın dokusunu değiştireceğini belirten ünlü fizikçi, ayakkabıdan takıya kadar birçok şeyin kendimize göre üretebileceğimiz bir gelecekte yaşayacağımıza vurgu yaparak “Yeni bir dünya hakkında konuşuyoruz. Hayal ettiğinizi yaratabildiğiniz bir gelecekten konuşuyoruz” dedi.

Kaku; “Yarının dünyasında çocuğunuz için bir oyuncak istiyorsanız bunun çizimlerini internetten indirip 3D yazıcıyla evinizin salonunda bu oyuncağa sahip olacaksınız, işte hayallerinize ulaşmak bu kadar basit olacak” diyerek beklenen değişimi açıkladı.

Tabii evinizin salonunda bu oyuncağı yapabileceksiniz demişken, Michio Kaku’nun zihninde salonunuzda duvarlarla konuşabileceğimiz bir geleceğin bizi beklediğini de söyleyelim.

Gelecekte akıllı duvar kağıtlarına sahip olacağımızı söyleyen Kaku bu teknolojiyi şöyle açıklıyor: “Bu kağıt istediğimiz herhangi bir bilgiyi bize gösterebilecek, aynı günümüzdeki bilgisayar ekranları gibi. Duvarlarımıza konuşmakla kalmayacak, onlardan cevap da alacağız. Dolayısıyla geleceğin dünyasında gelişen teknoloji iç mimarimizi de etkileyecek ve duvarlarımız telefon, laptop ve TV ekranı işlevlerini görebilecek. Salondaki bir sandalyede oturup yüksek sesle konuşarak dijital dünyanın en uzak köşelerine doğru yolculuk yaptığınızı hayal edin Bu teknoloji ile odanızın çok uzaklarında geniş bir alanda insanlarla bağlantı kurabilecek kadar hayatın içinde ama duvarlarla izole edilmiş bir odanın içinde yalnız olacaksınız.

Evinizin salonunda duvarlarla konuşarak dünyanın bir başka yerinde gezinirken karşınıza çıkacak olan insanların dillerini konuşmakta ve onları anlamakta da zorluk çekilmeyeceğini belirten Kaku gelecek konusunda öngörülerine anlık çeviri yapabilen lensleri de dahil etti. Kaku; “Kontakt lensleriniz konuşmaları anında size çevireceği için insanlarla herhangi bir dilde konuşabiliyor olacaksınız” sözleri ile nasıl bir gelecek beklediğini ortaya koydu.

Kaku bizleri nasıl bir geleceğin beklediğini anlatırken otonom arabalardan da bahsetti. ” Gezmek ister misin? İster yakın ister uzak mesafeler olsun sizi götürebilecek otonom arabalar her yerde olacak. Şoföre ihtiyaç duymayan otomobiller sizi taşıyacak. Bir yerden biryere giderken yanınızda birşeyler götürmeye de ihtiyaç duymayacaksınız çünkü 3D yazıcılardan istediğiniz yerde ihtiyacınız ne varsa onu üretip kullanabileceksiniz” diyen Kaku “kusursuz kapitalizm” olarak tanımladığı bir geleceğe ilerlediğimizi, aracıları kaldıracağımıza ve kazananın tüm toplum olacağına inandığını söyledi. Kaku’ya göre gelecekte aracılar, komisyoncular kaybeden taraf olacak.

Kaku’nun konuşmasının ana hedefinde ise yaşlanmayı durdurma vardı. Yapay zeka ile elde edilecek bilgiler sayesinde bu güne kadar erişilmemiş bilgiler bütününe ulaşılacağını belirten ünlü fizikçi bugün yapay zekanın yaşlanan insanlardan elde ettiği milyonlarca veri ile gelecekte gençlerden elde edeceği milyonlarca veriyi karşılaştırarak elde edeceği sonuçlar ile yaşlanmayı yok etmeyi başarmayı hedefliyor.

Kaku bugün için güzel bir tablo ile karşı karşıya olunduğunu belirterek 20 yıl içinde bu anlattıklarının yaşandığını görebileceğimizi ifade etti.

Futurism sitesinden özetlenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.