Günlük – 30 Ekim 2009

Günlük – 30 Ekim 2009

H1N1 virüsü paniği her yanı sarmış durumda. Hastanelerin önü insan kaynıyor. Grip olan, üşüten, halsizlik belirtileri başlayan hastanelere hucum etmiş durumda. Bayram Ali arkadaşım Bağcılar Devlet Hastesini küçük kızını götürmüş hastalık şüphesi ile. Ama içeri girmek ne mümkün. Oradan Esenler’de bir hastaneye. Olmadı Fatihte bir devlet hastanesine. Yer yok, içeri giremiyor doğru Esenler’de Ensar hastanesine.

İlginç hastalıklar bunlar. Kuş gribi, deli daha derken şimdi de domuz gribi. Sağlık sektörü iyi kazanç kapısı olmuş durumda. Sağlık Bakanlığı domuz gribinin çıktığı ülkede denenmemiş olan bir aşıya Türk halkını kobay olarak kullandırtmak için milyonlarca dolar ödüyor. Bakalım bu ihalelerin altından hangi bakanın oğlu çıkacak.

Bu virüsten korunmanın yollarını anlatan Dr. Vinay Goyal‘ın bir yazısını okudum. Kısacası eller yıkanacak, gargara yapılacak, burun içi temizlenecek diyor bu Hristiyan doktor. İçimden keşke müslümanları incelemiş olsa da abdest adlı olguyu tanımış olsa diye geçirdim. Müslüman bir insan, en az günde beş defa abdest almak için bunları yapıyor zaten. Okuduğum konunun altına bu yorumu yazdığımda konuyu portala ekleyen Ufuk Efe ” kıyamet alametlerinde bahsedilen ve müslümanların etkilenmeyeceği bahsedilen hastalık aklıma geldi” dedi. Gerçekten ilginç bir tespit oldu bu. Eğer bu hastalık gerçekten suyla temas eden ve temizliğe önem veren insanlara bulaşmayacaksa müslümanların bundan korkmaması gerekir.

***

İshak Haleva dua açılımı yapmış bugün. 29 Ekim şerefine verilen partide Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e ” size her cumartesi dua ediyoruz”. demiş. Kimdir bu İshak Haleva bilirmisiniz; Yahudi cemaatinin Hahambaşısı yani lideri. Hatta daha da ileri gitmiş Yahudi Cemaati bu hafta üç defa dua etmiş Abdullah Gül’e. Bunu duyan Cumhurbaşkanımızda nükteyi kondurmuş hemen “Camilerde ediyorlar mı bilmem ama sağolsunlar biz sinegoglardan dua alıyoruz “ .

Hani ne zaman AK Partinin iç siyasette bir yardıma ihtiyacı olsa Filistin’de bir katliama imza atıp sonra Başbakandan azar işitip ardından da Bakan ve milletvekillerinden özüleri kabul eden şu İsrailli katiller varya, işte onlar duacıymış Cumhurbaşkanımıza.

Ne günlere kaldık. Hadi diyelim Yahudi Önderi bu zatın, dua ediyoruzdan kastteddiği Cumhurbaşkanlığı makamıdır aslında, yoksa onlar için ne Abdullah Gül önemlidir ne de bir başkası. Ancak Cumhurbaşkanımıza ne oluyorda böylesine bir açılıma camilerimizi küçük görerek yanıt veriyor anlamış değilim. Dinler arası diyalog yapanlar aslında bu konuya da bir el atmalı. Nasıl oluyorda Yahudi Cemaati devlet başkanı adına dua da bulunabiliyorda, camilerde devlet başkanı adına hutbe okunamıyor. Diyalogcu maskaraları eşitliği sağlamak adına hutbelerin devlet başkanı adına okunmasını talep etse ya. Ne güzel olur…

***

İstanbul’da yağmur var. Dinmeden çiseleyen, toprağa hayat veren yağmur. Ben yine sokaklarındayım İstanbul’un. Küçük taşları katmışım önüme, usulca tekmeleye tekmeleye anılarımı karıştıryorum. Meğer ne çok seviyormuşum ben yağmuru, ıslanmayı…

Tevfik YAZICILAR

30 Ekim 2009

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.