Gazze Şeridi’nde İnsani Durum 2019 Raporu

Gazze Şeridi’nde İnsani Durum 2019 Raporu

Gazze Destek Derneği, Uluslararası Hayırseverlik Günü olarak kabul edilen 5 Eylül tarihinde Gazze Şeridi’nde İnsani Durum Yıllık Raporu’nun lansmanı için bir basın toplantısı düzenledi.

Gazze’ye özel insani çalışmalar yapan dernek, raporu 11 dilde yayınladı. Gazze Şeridi’ne uygulanan kuşatmanın 13. yılında İstanbul’da düzenlenen toplantıya yerel ve uluslararası kuruluşlar ile basın mensupları katıldı.

Gazze Destek Derneği Genel Müdürü Abdalmajed ALALOUL, yaptığı açıklamada Gazze’nin kuşatma boyunca geldiği durumu anlattı. Bu bağlamda bölgede dünya çapındaki en yüksek trajik insani rakamların kaydedildiğini söyledi ve bazılarını şöyle açıkladı : “İşsizlik oranı : %52, yoksulluk oranı : %53, su kirliliği oranı : %95, günlük elektrik kesintisi oranı %75…”

Konuşmasının devamında 2020 yılıyla beraber Gazze’nin bir felakete  yaklaştığı uyarısında bulundu ve Birleşmiş Milletlerin 2020 yılında Gazze’nin yaşanılamaz bir yer haline geleceği öngörüsünü hatırlattı. Dünya Bankası’nın Gazze ekonomisini son 20 yıldaki en kötü ekonomi olarak sınıflandırdığını belirten ALALOUL, Birleşmiş Milletler, İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Ülkeleri Birliği’ni Gazze’ye uygulanan bu hukuksuz kuşatmanın kaldırılması için rol oynamaya davet etti.

Devamında ise bağışçı kuruluşlara  Gazze’ye destek için “Gazze’de nabız durmayacak” ismiyle başlatılan uluslararası kampanyaya etkin ve geniş bir katılım sağlama çağrısında bulundu.

Uluslararası Hilal İslam Komitesi (ICIC) temsilcisi Ömer TAŞLI, Gazze Şeridi’ndeki kötüleşen sağlık durumu hakkında bilgi verdi. Taşlı’nın yaptığı açıklamaya göre; Gazze’de ilaç açığı %50 ve tek kullanımlık tıbbi malzemelerde %27 oranında noksanlık var. Bunun yanında hastanelerdeki elektrik kesintileri hastaların hayatlarını olumsuz yönde etkiliyor. Taşlı, konuşmanın sonuna geldiğinde hastanelere güneş paneli, ilaç ve tıbbi malzemeler temini, engelli ve yaralılara ise rehabilitasyon ve tedavi sağlamak amacıyla “nabzın durmaması için “Gazze’ye Şifa Merhemi” ismindeki kampanyanın başlatıldığını duyurdu.

Hollanda Run For Palestine kuruluşu başkanı  Anne Jellema kuşatmanın ve Gazze Şeridi’ndeki evlerin %77’sinin yıkılmasına veya hasar görmesine sebep olan israil saldırılarının etkilerine değindi. Yeniden yapılandırma faaliyetlerinin aşırı derecede yavaş ilerlemesi sebebiyle onbinlerce ailenin hala evsiz bir halde olduğunu belirten Jellema 4 binden fazla evin yaşamaya elverişsiz olduğunu ve 207 bin yerleşim biriminin 2021 yılına kadar inşa edilmeye ihtiyacı olduğunu da konuşmasına ekledi.

İlgili uluslararası kuruluşlardan, yeniden yapılandırma faaliyetlerini yavaşlatan GRM mekanizmasının iptali için işgale baskı yapılmasını talep eden Jellema, bağışçı kuruluşları da,  evsiz kalmış aşırı yoksul aileler için “İmar ve Barındırma” kampanyasını başlatmaya davet etti.

 

Gazze Destek Derneği’ni temsilen konuşma yapan Caner Köktaş ise, Gazze’deki eğitim sektörü hakkında açıklama yaptı. Yeni eğitim-öğretim sezonun başında olduğumuzu vurgulayan Köktaş, Gazze’de 450.000 öğrencinin okul kıyafeti ve okul çantası temin etmeye güç yetiremediğini ve 65.000 üniversite öğrencisinin üniversitelere katılamama tehdidiyle karşı karşıya olduğunu söyledi. Halihazırda Sınıf ortalamasının 40 öğrenciye yükseldiğini hatırlatan konuşmacı, öğretmenlerin maaşlarının ancak  %50’sini alabildiklerini ve bu durumun performanslarını kötü yönde etkilediğini de konuşmasına ekledi.

Konuşmasının sonunda, bağışçı kuruluşlara eğitim sektörüne destek amacıyla “Eğitim Benim Hakkım” ismi altında bir kampanya başlatma çağrısında bulunan Köktaş, bu vesileyle üniversite öğrencilerine burs, mezunların biriken borçlarına sponsorluk, üniversite ve okullara güneş paneli sağlanabileceğini söyledi.

Toplantı sonunda 2018 yılında Gazze Şeridi’ne yardımda bulunmuş olan bağışçı kuruluşlara plaket takdim edildi. Bütün katılımcılar sağlık, eğitim, imar ve barındırma sektörlerinin kurtarılması için “Gaze’de nabız durmayacak” kampanyasını ilan ettiler ve 2020 yılında Gazze’de nabzın atmaya devam etmesi için bu sektörlerin acilen destek olunması gerektiğini söylediler.

 

 

GAZZE ŞERİDİ İNSANİ DURUM RAPORUNU İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 

 

GAZZE ŞERİDİ İNSANİ DURUM İNFOGRAFİĞİNİ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.