Network / Şebeke – Film Tavsiyesi

Film Önerisi – Network / Şebeke

1976 yapımı muhteşem bir film. O dönem için televizyon denen illetin hayatımızda neler yapabileceğini ortaya koyan bir başyapıt adeta. İnsan ilişkilerini ve insan karakterlerini yönlendirmek için iletişim araçlarının nasıl bir silah olarak kullanılacağını bu filmde görebilirsiniz. Tek kelime ile muhteşem bir film.

Filmin yönetmeni Sidney Lumet daha öncesinden “12 Angry Men” ile zaten kalitesini ortaya koymuş bir yapımcı. Seyretmediyseniz onu da mutlaka izleyin. Bu arada filmin İMDB puanının da 8.1 olduğunu belirteyim.

Bugün benzeri film çekmek istense elbette televizyonun yerini sosyal medya alacaktır. Filmi seyredecek olursanız filmin 1976 da çekildiğinin altını bir kez daha çizmek isterim. Daha o tarihte dünyanın devletlerin hükümdarlığından çıkıp paranın hükümdarlığına gireceğini bireylerin insanlıktan çıkıp başkalarının hayatlarını yaşayacaklarını müthiş ikili diyaloglarla ortaya koyuyor. Tabii 1976 dünyasını izleme, örneğin bilgisayarsız bir televizyon haber merkezinin nasıl olduğunu bile görme şansınız oluyor.

Film kısaca  yıllardır aynı televizyon kanalında akşam haberlerini sunan ve artık reytingleri günden güne düşen bir anchormanın canlı yayında bir sinir krizi geçirip intihar edeceğini söylemesi ile başlayan öfke nöbetlerinin paranın sahipleri tarafından düzenlenmesi ile bir peygamber olarak ilan edilmesine kadar gidiyor. Tavan yapan reytinglerin ardından burnunu dünya düzenine sokan anchormanı uyaran kanal sahibinin sözleri ise bomba niteliğinde: “Ülkeler yok, İnsanlar yok, Ruslar yok, Amerika yok, evrenin üzerinde durduğu tek bir kutsal formül var. “Para. Bugün doğadaki düzeni sağlayan şey budur. Ve sen doğanın temel güçlerine burnunu soktun.” Ardından beklenen son oluyor ve anchormen sahnede öldürülüyor.

Siyaset veya halkla ilişkiler kavramları ile azıcık da olsa ilgileniyorsanız bu filmi seyretmelisiniz bence.

Tevfik YAZICILAR

03 Ekim 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.