Eller Gider Aya. 8. Dünya İslam Forumu kaldı Yaya..

Eller Gider Aya. 8. Dünya İslam Forumu kaldı Yaya..

8.Dünya İslam Forumunun dün düzenlenen oturumlarına katılım sağladım. Bir gün önce dağıtılan oturum ve gündem bilgilerini görünce merak ve ilgi duyarak salonda yerimi aldım.

7. Oturum Konusu: Terörle mücadelede Dini/Siyasi Liderlik eksikliğinden kaynaklanan Sorunlar.

Nasıl konu ama. Gel de ilgimi çekme. Her oturumda dünyanın farklı ülkelerinden 5 konuşmacı görünüyor. Ama bir gün önceden talimliydim ya 4 ya da 3 konuşmacı geliyordu.

Şimdi bu konu altında beklediğiniz konuşmaları bir düşünün. Aklınıza gelenleri not edin. Ben size konuşmacıları ve konuşmalarını anlatayım.

İlk konuşmacı  Marmara Üniversitesinden Dr. İpek Madı. Şu fotoya baktığınızda en solda gördüğünüz tesettürlü bayan. Ve konuşması; islamın feminizme bakış açısı. Türkçe konuştu ama hiçbirşey anlamadık. Çevirisini bile yapamadılar yabancılara. 15 dk lık sunumu sadece bu konuya ayrılmıştı. Hadi oturum konuyla bağlantı var mı diye sorayım dedim konuşması bitince. Ne dese beğenirsiniz. “Ben kadın sempozyumu için bu bildiriyi hazırladım. Bana burda otur oku dediler.” Forum yetkilileri dinleyicileri ne yerine koyuyorsa artık.

İkinci Konuşmacı İstanbul Medeniyet Üniversitesinden Abdullah Al- Mamun.  Fotoda krem renkli ceketli olan. Hindistanlı bir konuşmacı. Ne anlattı bizlere biliyor musunuz? 8. Yüzyıldan itibaren hint alt kıtası ve Hindistan tarihi. Çeviri hatası mı kendi sözü mü bilmiyorum ama “İngilizlerin gelişiyle eğitime önem verilmemesi”. İngilizlerin işgali yerine seçilen bu cümle ile oturum konusu ile alakasız bir 15 dakikalık konuşma daha.  Ona da sordum konuşmasının konuyla ne alakası olduğunu, o da açıkça bir alakası yok bildiri işte dedi.

Üçüncü konuşmacı Uganda İslam Üniversitesinden Miro Faroqq. Fotoğraftaki ten rengi en koyu olan kardeşimiz. Peki Miro bey ne konuştu dersiniz. Uganda’da islami eğitim ve dünyada ki islami eğitim eksikliği. Yahu oturum konusu ile ne alakası var. Net cevap hiçbir alakası yok.

Son konuşmacıya geçmeden artık oturum moderatörü Dr. Şamil Şensoy söze girerek konuşmaların oturumla alakalı olmadığını ve bu konuda yetkililere bilgi vereceğini şaşkın olduğunu dile getirerek sözü Sakarya Üniversitesinden Terkulova Rinata ya devretti. Fotoğrafta en sağda bulunan bayan. Açıkca söyleyeyim bu oturumda konuşan en konuya yakın bildiri sunan kişi oldu. Ama hemen not düşeyim sayın Rinata’nın bildirisi çok iyiydi ama yinede oturum konusuyla alakalı değildi.

Ardından 8. Oturum ve konu aynı. 7. Oturumda dinleyiciler arasında oturan 8. Oturum’un moderatörü Kocaeli Üniversitesi Öğr. Gör. Tümay Mercan oturumdaki rezaleti görünce kendi oturumunda konuşacak olanlara önce oturum konusuyla bildirilerinin alakası olup olmadığını sordu.

Sonuçta ne mi oldu, Dicle Üniversitesinden Doç.Dr. Ahmet İnan bildirisinin oturum konusuyla alakası olmadığını söyleyip bildiriyi okumaktan vazgeçti ve doğaçlama olarak oturum konusuyla ilgili aklına gelenleri ifade etti. Aklımda kalan en ilginç cümlesi de “Eğer bir Kürdistan kurulacak ise bunu da Türkiye kuracaktır” cümlesi oldu. üzerine çoookk konuşulabilir ya konuyla alakası olmadığından bişey demeyeceğim.  Malezya ve Endonezya’dan gelen diğer iki konuşmacı konuyla alakası olmayan ülkelerindeki eğitim sistemi üzerine ve vahiy sünnet islami eğitim üzerine bildirilerini okudu.

2 oturum 8 konuşmacı arasında sadece son konuşmacı Saida Kam hanımefendi konu başlığı ile ilgili bir açıklama yaptı. Tasam yetkililerinin Saida hanıma özel bir ödül vermesi gerektiğini düşünüyorum doğrusu.

Sonuç mu. Tam bir hayal kırıklığı. Elinoğlu Davosta oturup; beyin hacklemeyi, geleceğin dünyasını konuşurken bizim mahalle, Dünya İslam Forumunda oturup, islami tebliği yaparken sesimizi nasıl kullanmalıyız, yüksek sesle mi alçak sesle mi tebliğ yapalım diye konuşuyor.

Sonra neden gençliği yakalayamıyoruz, neden geri kalıyoruz, değil mi?

 

Tevfik YAZICILAR

03 Mart 2018

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.