Bunamak İstemiyorsan Evlen

Bunamak İstemiyorsan Evlen

Evlenmeyen insanlar evlenenlere göre daha erken bunuyor. Yaklaşık 800,000 kişinin sağlığını takip eden kapsamlı bir analiz sonucunda evlenmemiş insanların evlilere göre bunama riskini daha çok taşıdığını tespit edildi.

Londra Üniversitesi’nden psikiyatr Andrew Sommerland tarafından yürütülen bir araştırma kapsamında ABD, Avrupa, Güney Amerika ve Asya ülkelerinden katılımcıları içeren 15 çalışmadan elde edilen veriler bir araya getirildi.

Ekip, 812,047 kişinin medeni durumuna odaklanarak, yaş ve cinsiyet gibi faktörleri de göz önüne alarak, evlilik yaşı geçmiş ve hala bekar kalmış kişilerde bunamanın evlilere kıyasla yüzde 42 daha çok geliştiğini tespit etti.

Araştırmaya göre ayrıca dul kadınlar da evli olanlara kıyasla yüzde 20 daha fazla risk altında. Araştırmayı gerçekleştiren Sommerland, “Evli insanlar bekarlara göre daha sağlıklı yaşam tarzlarına sahiptir ve daha sosyaldir. Bu yüzden evli kişilerde bunama daha az görülür” sözleriyle konuyu özetlemiş.

Bunun yanında bazı sosyal etkenlerin de bunama üzerinde rol oynadığını düşünülüyor. bu durumu, İngiltere Alzheimer Araştırması’ndan Laura Phipps, “Evli olan insanlar mali açıdan daha iyi durumda. Ve bu da, sağlık durumumuzla yakından ilişkili bir faktör haline geliyor” sözleriyle ortaya koyarken “Ayrıca eşler birbirlerine sağlıklarına dikkat etmeleri konusunda destek verebilir” diyerekte özetliyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.