23 Numara – Film Tavsiyesi

23 Numara – Film Önerisi

Hattımı Türkcell’e taşıdığımda hediye olarak TV+ üyeliği de elde ettim. Nedir ne vardır diye şöyle bir kurcalarken “23 Numara” adlı film ile karşılaştım.

Orijinal adı “The Namber 23” olan ve başrolde Jim Carrey’in olduğu 2007 yapımı bir film. Jim Carray denince gülesim gelirken aklıma hep Maske filmi gelse de bir de bunu seyredeyim dedim. Gördüm ki Jim amca kendini aşmış ve sadece gülünecek bir adam olmadığını bir daha ortaya koymuş.

Film kendini seyrettiriyor. Bazı sahnelerde sıkılsanda genel olarak sayılar ve hayat ilişkisini çok iyi irdelemişler. Doğum gününde karısı ile buluşmaya geç kalan bir köpek yakalayıcısı olan Jim Carrey yani filmdeki adıyla Walter Sparrow’un hayatı karısının kendine hediye ettiği 23 Numara adlı kitapla değişir. Öyle ki Walter Efendi kitabı okumaya başlar ve 23 sayısının lanetini keşfeder.

Bakın birkaç örnek vereyim filden 23 sayısıyla ilgili. Hiroşima’ya bomba 8:15 de atılmıştır. 8 ve 15 in toplamı 23 eder. İnsanoğlu, erkek ve dişiden gelen 23 çift kromozoma sahiptir. Dünya ekseni 23 derece eğikliğe sahiptir. Kanımız vücudumuzun içinde bir turunu 23 saniyede tamamlar. Maya takvimine göre dünyada yaşam 2012 yılında son bulacaktır. 20 + 1 + 2 = 23 eder.Fala filan. Daha yüzlerce örnek var filmde. Hadi sizde başlayın hesaplamaya neler neler bulacaksınız bu 23 Numaraya uyan şaşarsınız.

Tabii filmi izlemeniz için her şeyi anlatmayacağım amma bu 23 saplantısına fazla kaptırmayın kendinizi tamam mı. Sonuçta Walter efendi kendini kaptırıp gerçeklerle yüzleşiyor filmde. Gayet başarılı bir hikaye ve performansla vakti olanların izleyebileceği bir film.

Bu arada şu IMDB denen oylamanın ne kadar anlamsız olduğunu bir kez daha anladım . Adamlar tutmuş bu filme  6.4 puan vermişler. İzleyinde görün bu rakamı kaça çarptığını.

Tevfik YAZICILAR

12 Ağustos 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.