14 bin 156 Öğrenci Sıfır Çekti…

14 bin 156 Öğrenci Sıfır Çekti…

1993 yılında Şehremini Lisesinden mezun olduğumda ilk gerçekleştirilen üniversiteye giriş sınavının adı ÖSS idi. Öğrenci Seçme Sınavı yani. Ardından bu sınavı geçenler ÖYS ye hazırlanır ve bu sınav sonucunda da üniversiteye gidip gidemeyeceği belli olurdu. Öğrenci Yerleştirme Sınavı sonucuna göre herbirimiz bir üniversiteye dağılırdık. Aradan geçen yıllarda birçok farklı yöntem denendi. İki sınav tek sınava indirildi. Sınavlarda katsayılar değiştirildi. Puan hesaplamaları değişti. Sürekli birincilikler elde eden İmam Hahip Liselerinin önü kesilsin diye katsayı zulmü başlatıldı. Dönüldü dolaşıldı bu gün yine ikili sınav uygulamasına gelindi.

Benim mezuniyetimde ÖSS diye anılan sınav bugün YGS diye anılıyor. Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı. İşte bu YGS nin sonuçları açıklandı az önce. Televizyonlarda birkaç dakika önce Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof.Dr. Ünal Yarımağan’ı, YGS sonuçlarına ilişkin bilgi vermek amacıyla YÖK’de basın toplantısı gerçekleştirirken izledim.

Bir Profesör basının karşısında 14 bin 156 öğrencinin sıfır çektiğini dile getiriyordu. Ne acı ve ezik bir durum. Bu ülkenin 14 binden fazla evladı üç yıl lise okuyup ardından girdiği sınavda sıfır puan alıyor ve bir sonraki sınava geçemiyor. Milli Eğitim Başkanlığı şimdi eğitim sistemini sorgulamaya kalksa, üç yıl bu öğrencileri eğittiğini iddaa eden öğretmen diye adlandırılan gürüha mı hesap sormalı yoksa üç yıl boyunca ailesinin ve öğretmenlerinin emeklerini sömüren eğitim gördüğünü iddaa eden öğrenci diye adlandırılan güruha mı hesap sormalı bilemiyorum.

Hadi 14 binden fazla genç sıfır çekmişse ne olacak diyelim. 140 puanın altında kalan 70 bin 248 öğrenci ve 140-180 arasında puan alalabilen 169 bin 509 öğrenci yani baraj puan 180 in altında kalan 239 bin 757 öğrenci . Kısacası YGS sınavına giren öğrencilerin % 15 i kadarı barajın altında kaldı. Sınıfta yanyana okuyan her 6 öğrenciden biri okula sadece “maksat muhabbet olsun” diye gitmiş ve üç yılı heba etmiş.

İmamhatiplerin önünü kesmek için çırpınan laiklik çığırtkanlarına şimdi bu rezaletin hesabını sormak gerekir. Üniversitelere girişte başörtülü öğrenci avına çıkan zavallılara sekiz yıllık eğitim garabetinin sıfır çeken öğrencilerinin hesabını sormak gerekir sanırım. Hele ki iktidar olduğu günden bu yana katsayı sorununa duyarsız kalan, eğitim ve öğretimimi unutan, başörtüsü zulmüne seyirci kalan AKP hükümeti ve onun Milli Eğitim Bakanı ne diyecek bu duruma merak ediyorum.

Unutmadan televizyonlar yansımış olan, YGS sınavına katılan peruklu öğrencinin başındaki peruğa saldıran Atatürkcü geçinen öğretmen sıfatını taşıdığını düşünen şeref ve haysiyet yoksunu insana da bu rezaletin hesabını sormak gerekir. Ne yazık ki öğrencinin başındaki ile değilde, içersine koyabildikleri bilgi ve donanımla ilgilenmeleri gerektiğini öğrenemedi zavalllar hala…

Sonuç olarak 14 bin 156 sıfır çeken öğrenci ile yüzyüzeyiz…

Tevfik YAZICILAR

30-04-2010

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.